Kategori | Köşe Yazarları

Mardin Nasıl Kurtulur

Mardin
Yılmaz Özdil 13 Kasım 2010 tarihli yazısında Mardin’de her yıl 21 Kasım günü yanlış bir biçimde “Düşman İşgalinden Kurtuluş” diye yapılan kutlamalardan bahsediyor.
Her sene 21 Kasım’da görkemli törenlerle kutlanan, Mardin’in düşman işgalinden kurtuluş günü, palavra çıktı iyi mi… İşgale mişgale uğramamış.
Girdim arşive…

Geçen seneki vaziyet şöyle.

*

Atatürk anıtına çelenk, saygı duruşu, İstiklal Marşı, Mardin Valisi’nin Garnizon Komutanı’nı kabulü, Belediye Başkanı’nın Garnizon Komutanı’na şükran ziyareti, bilahare, Hükümet Konağı önünde resmi geçit, günün anlam ve önemini belirten konuşmalar, şehrimizin aziz şehitlerini rahmetle anıyoruz filan, çocuklara şiir okutmuşlar, kurtuluş günü şerefine yapılan üç bin metre koşusunda dereceye girenlere kupa takdimi, bando, folklor gösterileri… Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan, kurtuluş günü vesilesiyle Mardin Valisi’ne kutlama telgrafı çekmiş… Akşam resepsiyon verilmiş, fotoğrafı var, Mardin Valisi, Garnizon Komutanı, Belediye Başkanı yan yana durmuşlar, göğsünde madalyaları olan gazilerin elini sıkıyorlar. 

*

Aslına bakarsanız, ordinaryüs tarihçi olmaya gerek yok, Mardin’in kurtuluş günü denilen tarih 1919… Kaba hesap, madalyalı gazilerin 110 yaşında olması lazım… 

Adamlar en fazla 60.

*

Kimse uyanmamış.

*

Bu kutlamalara sadece Kurtuluş savaşı gazileri değil Kore gazileri, Kıbrıs gazileri gibi kent ileri gelenleri de katılır. Tüm illerde bu böyledir.
Ayrıca bu katılımcıların Kurtuluş Savaşı gazisi olmadığını anlamak için arşivi tarayıp yaş tespiti yapmaya gerek yoktu çünkü zaten son Kurtuluş Savaşı gazisi Yakup Satar’ı Nisan 2008′de kaybettik. Devam edelim.

Şimdi gelelim, zurnanın zırt dediği yere…

*

Aradım Aysel Fedai’yi, “Kim başlatmış bu kurtuluş günü komedisini?”

*

Böylece “90 senelik yalan ortaya çıktı” diye yazan gazetelerin de salladığı ortaya çıktı… Çünkü, bu palavrayı kimin, ne zaman başlattığı henüz belirsiz… “Cumhuriyet Döneminde Mardin” başlıklı tezini kitap yapacak olan Aysel Fedai, araştırıyor… Onu da bulacak.
Mardin

Mardin’in işgale uğramadığı doğru. Fransız Albay Normand 1919 yılının 21 Kasım günü yani yıldönümü kutlanan gün Mardin’e gelmiş ama hem Müslüman hem Hıristiyan ahalinin tepkisiyle karşılaşınca aynı gün geri dönmüştür. Söz konusu olan bir işgal değil direniştir. Ortaya çıkan yalan da odur. 21 Kasım tarihinin işgalden kurtuluş tarihi değil, direniş tarihidir. Gazeteler yalan söylemiyor çünkü 90 yıl önceki olayın mahiyeti yanlış değerlendirilmiştir. Değerli Aysel Fedai’nin araştırdığı husus da o yanlışlığı ilk kimin yaptığı yani direnişe ilk hangi resmi kaynağın “işgalden kurtuluş” dediğidir.

Izdırap Nasıl Yazılır
Kennedy Suikastini Kim Yaptı
Güney Kore’nin Yönetim Şekli Nedir
70′lerde Sol Nasıldı
Hem Nazım Hikmet Hem Necip Fazıl

Yorum Yapın

Muhtesip Twitter