Kategori | Köşe Yazarları

Noel Baba ve Coca-Cola

Yılmaz Özdil, 30 Aralık tarihli yazısında okuyucularını Noel Baba’nın tarihi konusunda aydınlatmış. 1930′lu yıllarda Coca-Cola’nın satışlarını artırmak için bulduğu yöntemden  girmiş ve devam etmiş:

Aziz Nikolas’ın bugünkü Noel Baba kıyafetleri ile resmedilmesi 1930′lu yıllardan çok önce var olan bir şeydi ve Özdil’in iddia ettiği gibi “sadece 1863′de ve siyah beyaz” bir resimden ibaret değildi. Öncelikle, Özdil’in bahsettiği o siyah beyaz resmi gösterelim:

Görüldüğü üzere bu resimde de Aziz Nikola, ak saçlı, ak sakallı, tonton dede modeline uygun bir görüntü çiziyor. Ama bu resimden sonra, Özdil’in bahsettiği 1930′lu yıllara ve Haddon Sundbloom’a gelene dek, Noel Baba çoktan kırmızı kostümünü giyip ev ziyaretlerine başlamıştı bile. Örnek olarak aşağıdaki 1902 tarihli Puck dergisinin kapağna bakalım:

Kısacası, 1930′lu yıllardan önce de  kırmızı elbiseler içinde bir Noel Baba figürü popüler dünyada yerini çoktan bulmuştu.

Bunun yanısıra, Noel Baba’yı bir reklam figürü olarak meydana getirme fikrinin Coca-Cola’ya ait olduğu bilgisi de o kadar doğru bir bilgi değil. Örneğin, aşağıdaki fotoğraflar, Coca-Cola’dan çok önce soda ve maden suyu satışı yapanWhite Rock şirketinin Noel Baba figürünü reklamlarında kullandığını göstermektedir. İlk resim 1923 (Life Magazine), ikinci resim ise  1915 (San Francisco Examiner) tarihli.

Özdil, yazısına şöyle başlamıştı:

Biz de, “Noel Baba efsanelerini Özdil yazdı, gerçeğini de biz yazalım” diye bitirsek yanlış olmaz herhalde…

* Ekrem Söyler

Yorum Yapın

Muhtesip Twitter